خانه / گوناگون / شرکت‌های هواپیمایی / معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

معرفی شرکت‌های هواپیمایی داخلی فعال در ایران

شرکت هواپیمایی یا خط هوایی معمولاً به یک گروه صنعتی گفته می‌شود که از طریق خطوط هوایی، مسافر یا محموله جابجا می‌کند. طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشور در بخش حمل و نقل هوایی ایران در حال حاضر ۲۷ شرکت هواپیمایی فعال وجود دارد که ۱۸ مورد از آن‌ها ایرانی می‌باشند و در این پست به معرفی آن‌ها پرداخته‌ایم. در ادامه با زرین نما بلاگ همراه شده و با این شرکت های هواپیمایی داخلی فعال در ایران آشنا شوید.

برای مشاوره رایگان درباره‌ی سفرهایتان با ما تماس بگیرید
۰۲۱-۸۸۷۹۰۵۹۰

طبق آمارهای ارائه شده از طرف وبسایت سازمان هواپیمایی کشور، در بخش حمل و نقل هوایی در حال حاضر ۲۷ شرکت هواپیمایی فعال در ایران وجود دارد که از این ۲۷ مورد ۱۸ شرکت هواپیمایی داخلی بوده و ۹ مورد نیز شرکت هواپیمایی خارجی فعال در ایران هستند. در این مطلب به معرفی ایرلاین‌های داخلی فعال پرداخته‌ایم که در ادامه می‌توانبد لیست این شرکت‌ها به همراه معرفی کلی، وبسایت و زمینه فعالیتشان را مشاهده کنید. توجه کنید که در صورت هر گونه تغییر در این لیست و اضافه و کم شدن لیست این شرکت‌های هواپیمایی، این مطلب نیز بروز خواهد شد.

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

شرکت های هواپیمایی فعال ایرانی

 • ایران ایر

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که با نام «هما» نیز شناخته می‌شود، به عنوان اولین ایرلاین ایرانی تحت عنوان شرکت هواپیمایی ملی ایران با هدف حمل و نقل بار، مسافر و محمولات پستی به داخل و خارج کشور تأسیس شد که هم‌اکنون در بسیاری از مسیرهای داخلی و خارجی تردد داشته و یکی از مهم‌ترین شرکت های هواپیمایی داخلی به شمار می‌رود. اگرچه تاريخچه پروازهای بازرگانی در ايران به سال‏های ۱۳۲۰ و ۳۰ خورشيدی باز می‌گردد، اما در ۵ اسفند سال ۱۳۴۰ بود كه براي نخستين بار يك شركت هواپيمايی بازرگانی ملی تاسيس می‌شد.

وبسایت شرکت هواپیمایی ایران ایر: www.iranair.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:۰۲۱۴۶۶۲۴۴۲۷

فکس: ۰۲۱۴۶۶۲۸۲۲۴

ایمیل: pr@iranair.com

آدرس: فرودگاه مهرآباد – ساختمان مرکزی هواپیمائی جمهوری اسلامی ایران

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان توسط بخش خصوصی در سال ۱۳۷۱ در کرمان تأسیس شد و جزء شرکت‌هایی است که طی مدت اخیر به خوبی رشد کرده و نام این ایرلاین در زمره ایرلاین‌های ایمن منطقه قرار دارد.

وبسایت شرکت ماهان ایر: www.mahan.aero

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۴۸۳۸۴۸۴۸

فکس: ۰۲۱۴۸۳۸۱۴۵۰

ایمیل: Customerrelations@mahan.aero

آدرس: تهران، بزرگراه جناح ، خیابان آزادگان (روبروی مترو صادقیه) ، شماره ۲۱ ، برج ماهان

 • آسمان

شرکت هواپیمایی آسمان پس از انقلاب از ادغام حدود شش شرکت کوچک به عنوان ایرتاکسی تشکیل شد. این شرکت ابتدا قرار بود برای نقاط دور افتاده و با هواپیماهای کوچک فعالیت کند اما با تغییر قانون (طبق قانون در آن زمان فقط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی می‌توانست هواپیماهای پهن پیکر داشته باشد) این شرکت از ناوگان با برد متوسط و هواپیماهای با صندلی بیشتر به کار گرفت و در مناطقی که مسافر کمتر و مشکلات بیشتری داشت پرواز کرد.

وبسایت شرکت هواپیمایی آسمان: www.iaa.ir

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:۰۲۱۶۶۰۰۲۸۱۰

فکس: ۰۲۱۶۱۱۰۶۷۳۳

ایمیل: info@iaa.ir

آدرس: جاده مخصوص کرج، بعد از شهرک اکباتان، فرودگاه مهر آباد

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • کیش ایر

شرکت هواپیمایی کیش در سال۱۳۷۰ شکل گرفت و متعلق به سازمان منطقه آزاد کیش است. این شرکت با هدف توسعه فعالیت‌های جزیره زیبای کیش، از طریق برقراری ارتباط با مراکز استان‌های کشور و اتصال به کشورهای حاشیه خلیج فارس تأسیس شد و پس از ثبت و دریافت مجوزهای قانونی، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش و در قالب یک شرکت سهامی خاص، فعالیت خود را از خرداد ماه همان سال با دو فروند هواپیمای اجاره‌ای شروع کرد.

وبسایت شرکت هواپیمایی کیش ایر: www.kishairlines.ir

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۴۸۶۸۱۰۱۴

فکس: ۰۲۱۴۸۶۸۱۱۳۰

ایمیل: info@kishairlines.ir

آدرس: تهران – شهرک اکباتان – فاز اول – بلوار شهید نفیسی – مقابل ورزشگاه راه آهن – ساختمان مرکزی کیش ایر- طبقه اول

 • قشم ایر

شرکت هواپیمایی قشم از تاریخ ۱۸/۱۰/۱۳۹۱ رسماً فعالیت پروازی خود را آغاز کرده است. گفته می‌شود که این شرکت در سال ۱۳۷۲ با اجاره نمودن هواپیما فعالیت پروازی خود را آغاز کرده بود. از سال ۱۳۷۵ با انعقاد قرارداد اجاره با مالکین هواپیماهای مسافری پهن پیکر پروازهای خود را در مسیرهای تهران – قشم، تهران – دبی و دیگر شهرهای ایران انجام داده است.

وبسایت شرکت هواپیمایی قشم ایر: www.qeshm-air.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۴۷۹۹۰۰۰۰

فکس: ۰۲۱۴۴۶۹۶۶۱۲

ایمیل: info.qeshm@qeshm-air.com

آدرس: بزرگراه شهید لشگری (جاده مخصوص کرج) روبروی سه راه فرودگاه خیابان شهید ریاحی پلاک ۱۲ ساختمان قشم ایر / جزیره قشم بلوار امام قلی خان میدان گلها، شرکت بین­ المللی هتلهای سورینت قشم

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • آتا

شركت هواپيمایی آتا در سال ۱۳۸۷ و در شهر تبریز تاسيس و فعاليت رسمی و پروازی خود را در سال ۱۳۸۸ آغاز نموده است. اولین پرواز شرکت هواپیمایی آتا در تاریخ ۱۰ دی ۱۳۸۸ هجری شمسی همزمان با افتتاح این شرکت توسط وزیر راه و ترابری وقت، از فرودگاه بین‌المللی تبریز به مقصد مشهد صورت پذیرفت و پروازهای رسمی آتا نیز از تاریخ ۱۷ بهمن ۱۳۸۸ هجری شمسی از تبریز به مقصد تهران انجام شد.

وبسایت شرکت هواپیمایی آتا: www.ataair.ir

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:۰۲۱۴۸۵۵

فکس:۰۲۱۴۴۶۳۵۱۱۳

ایمیل:info@ataair.ir

آدرس: تهران: شهرک اکباتان، بلوار شهید نفیسی، نبش کوی یاس، پلاک ۸ _ تبریز : خ،توانير شمالي، فلكه گلپارك، سربالايي نگين پارك، ساختمان آرمين

 • زاگرس

شرکت هواپیمایی زاگرس در سال ۱۳۸۴ با ثبت در منطقه آزاد اروند و با ورود دو فروند هواپیمای توپولوف فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۸۶ با ورود دو فروند هواپیمای بویینگ MD رنگ و بویی دیگر گرفت. اولین پرواز بین المللی زاگرس در سال ۱۳۸۷ با پرواز در مسیر تهران – دمشق انجام شد.

وبسایت شرکت هواپیمایی زاگرس: www.zagrosairlines.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۴۴۰۸۱۲۶۸

فکس: ۰۲۱۴۴۰۸۱۸۵۲

ایمیل: info@zagrosairlines.com

آدرس: تهران بزرگراه محمدعلی جناح جنوب،خیابان سازمان آب دوم،کوچه نیرو،پانزده متری سازمان آب دوم پلاک ۱۶

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • تابان

شرکت هواپیمایی تابان یکی از جدیدترین شرکت‌های هواپیمایی خصوصی ایران بوده و مرکز آن در شهر مشهد است. این شرکت در سال ۱۳۸۴ موفق به کسب مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری ایران شد و از سال ۱۳۸۵ پروازهای خود را به طور رسمی آغاز کرد.

وبسایت شرکت هواپیمایی تابان: taban.aero

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۴۴۶۹۶۵۱۷

فکس: ۰۲۱۴۴۶۳۴۱۶۸

ایمیل: info@taban.aero

آدرس: تهران – شهرک اکباتان – فاز۱ – بلوار اصلی – کوچه فیات – پلاک ۱۰ / فرودگاه جزیره کیش – دفتر ایستگاه شرکت هواپیمایی تابان

 • سپهران

شرکت هواپیمایی سپهران (سهامی خاص) در سال ۱۳۹۰ به ثبت رسیده است. هواپیمایی سپهران سپس با طی مراحل اداری و حقوقی و توسعه ناوگان هوایی خود در سال ۱۳۹۵ با اخذ استانداردهای لازم موفق به دریافت گواهینامه صلاحیت پروازی با موضوع فعالیت در حمل و نقل بازرگانی شامل مسافر، باررو محصولات پستی از طریق پروازهای برنامه‌ای منظم و نامنظم و ارائه هر گونه خدمات مربوط به حمل ونقل هوایی به اشخاص حقیقی و حقوقی گردید.

وبسایت شرکت هواپیمایی سپهران: www.sepehranairlines.com

زمینه فعالیت: مسافری

تلفن: ۰۲۱۴۴۹۰۸۳۶۶

فکس: ۰۲۱۴۴۹۰۸۳۶۵

ایمیل: info@sepehranAirlines.com

آدرس: اتوبان آزادگان جنوبی, خروجی فتح شهریار, جنب مجتمع غذایی مائده, شرکت هواپیمایی سپهران

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • کاسپین

شرکت هواپیمایی کاسپین، یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی داخلی خصوصی ایران است که در سال ۱۳۷۲ تأسیس شده و مرکز آن در تهران می‌باشد. خطوط هوایی آن میان تهران و دیگر شهرهای ایران و همین‌طور دبی و ترکیه برقرار است. مرکز اصلی آن فرودگاه بین‌المللی مهرآباد در تهران است.

وبسایت شرکت هواپیمایی کاسپین: www.caspian.aero

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۴۴۵۳۵۰۵۲

فکس: ۰۲۱۴۴۵۶۱۱۱۲

ایمیل: info@caspian.aero

آدرس: اتوبان شهید لشگری جاده مخصوص کرج تهرانسر بلوار گلها پشت کلانتری ۱۵۰ کوچه هواپیمایی کاسپین

 • اترک

شرکت هواپیمایی اترک یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی خصوصی ایران است که قطب آن (فرودگاه اصلی فعالیت یک شرکت هواپیمایی) در فرودگاه بجنورد قرار دارد. این شرکت در سال ۱۳۹۱ با اخذ مجوزهای داخلی و بین‌المللی آغاز به کار کرد و ناوگان آن در حال حاضر شامل ۳ فروند هواپیمای ایرباس ای۳۲۰ است که ۲ فروند آن فعال و در حال استفاده است.

وبسایت شرکت هواپیمایی اترک: www.atrakair.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:۰۲۱۴۷۲۰۱۲۵۲

فکس:۰۲۱۴۴۶۶۹۱۷۷

ایمیل: info@AtrakAir.com

آدرس: تهران، ابتدای شهرک اکباتان، خیابان شهید نفیسی، شماره ۳

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • ایران ایرتور

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در سال ۱۳۵۱ با هدف توسعه گردشگری و سفرهای زیارتی و انجام تورهای داخلی و خارجی (چارتر و برنامه‌ای) تحت پوشش شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (ایران ایر) تاسیس شد.

وبسایت شرکت هواپیمایی ایران ایر تور: www.iranairtours.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن:۰۲۱۸۹۳۱۷۸۰۵

فکس: ۰۲۱۸۹۳۱۷۰۸۰

ایمیل: info@iat.aero

آدرس: مشهد: فرودگاه هاشمی نژاد، جنب ترمینال (۲) پروازهای خارجی، دفتر هواپیمایی ایران ایرتور _ تهران: میدان فلسطین – نرسیده به چهارراه سرپرست – پلاک ۵۲۰

 • پویا

شرکت هواپیمایی پویا نیز یکی دیگر از شرکت‌های هواپیمایی تازه تاسیس داخلی است که در زمینه جابجایی مسافر و بار فعالیت می‌کند.

زمینه فعالیت: مسافری و باری

 • تفتان

هواپیمایی تفتان با هدف رشد و توسعه فرهنگی و اقتصادی استان سیستان و بلوچستان در سال ۱۳۸۱ در منطقه آزاد تجاری و صنعتی چابهار به ثبت رسید و اکنون یکی از شرکت های هواپیمایی داخلی فعال ایرانی محسوب می‌شود. البته پس از مدتی به علت مشکلات غیرقابل پیش بینی فعالیت این شرکت متوقف گردید تا اینکه در سال ۱۳۹۱ و با واگذار شدن شرکت به سرمایه گذار جدید مجددا فعالیت خود را آغاز کرد. این شرکت در حال حاضر با در اختیار داشتن ۵ فروند هواپیما ( ۲ فروند Fokker و ۳ فروند MD ) و مجوزهای پروازی آماده شروع مجدد فعالیت خود می‌باشد.

وبسایت شرکت هواپیمایی تفتان: www.taftanair.com

زمینه فعالیت: مسافری

تلفن: ۰۲۱۴۴۶۳۳۴۰۰

فکس: ۰۵۴۱۲۶۴۲۳۲۵

ایمیل: info@taftanairlines.ir

آدرس: فرودگاه بین المللی زاهدان، مجتمع و دفاتر هواپیمایی تفتان / تهران، میدان آزادی، خیابان بیمه یکم، خیابان گلها، پلاک۱

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • نفت

هواپیمایی نفت به عنوان قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی غیرنظامی ایران، حدود ۸۵ سال پیش با نام خدمات هوایی نفت پا به عرصه فعالیت گذاشت و از سال ۱۳۷۲ تا سال ۱۳۸۸ با نام شرکت حمل‌ونقل هوایی ایران به فعالیت خود ادامه می‌داد، اما از آذر ماه سال ۱۳۸۸ به شرکت هواپیمایی نفت، تغییر نام داد. مالک اصلی این هواپیمایی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت می‌باشد. این هواپیمایی در حدود ۵۲۰ کارمند دارد. در تابستان سال ۱۳۹۶ نام این شرکت از هواپیمایی نفت به کارون تغییر پیدا کرد تا کار واگذاری و فروش این شرکت توسط شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت (اوپیک) انجام شود.

وبسایت شرکت هواپیمایی نفت: www.naftairline.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۴۴۶۴۱۷۵۵

فکس: ۰۲۱۴۴۶۹۱۰۹۳

ایمیل: info@naftairline.com

آدرس: تهران – فاز يك شهرك اكباتان – خيابان شهيد نفيسي- پلاك ۱۱

 • صافات

«شرکت هواپیمایی صافات» طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، ضمن لغو پروانه بهره‌برداری شرکت در زمینه حمل و نقل بار و مسافر، فعالیتش در زمینه خدمات ویژه هوایی از جمله باروری ابرها ادامه دارد.

زمینه فعالیت: خدمات ویژه هوایی

 

 • معراج

شرکت هواپیمایی معراج نیز در سال ۱۳۸۹ منطبق با استانداردهای سازمان هواپیمایی کشوری تاسیس و خدمات رسانی به مشتریان خود را آغاز کرد. هم اکنون این شرکت اکثر شهرهای داخلی و همچنین کشورهای بلغارستان، روسیه، ترکیه، عراق، کویت و امارات دارای ایستگاه فعال بوده و در حال ارائه خدمات و سرویس دهی به مسافران و مشتریان می‌باشند.

وبسایت شرکت هواپیمایی معراج: meraj.aero

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۶۱۹۵۴

فکس: ۰۲۱۸۹۷۸۵۰۸۱

ایمیل: info@merajairlines.ir

آدرس: تهران – میدان آزادی – ابتدای خیابان محمدعلی جناح – ساختمان معراج

شرکت های هواپیمایی داخلی ایران

 • ساها

هواپیمایی ساها نیز یکی دیگر از شرکت های هواپیمایی داخلی فعال به مرکزیت تهران است که توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۹ تأسیس شد. ساها مخفف عبارت «سرویس ارتباط هوایی ارتش» است که علاوه بر جابجایی پرسنل ارتش، جابجایی افراد غیرنظامی را نیز بر عهده دارد.

وبسایت شرکت هواپیمایی ساها: www.sahaair.com

زمینه فعالیت: مسافری و باری

تلفن: ۰۲۱۶۶۶۳۰۱۰۱

فکس: ۰۲۱۶۶۶۹۸۰۱۶

ایمیل: info@sahaair.com

آدرس: تهران- خيابان آيت ا… سعيدی-۶۵ متری فتح

در این پست از زرین نما به معرفی شرکت های هواپیمایی داخلی فعال پرداختیم. امیدواریم برایتان مفید بوده باشد. در مطالب بعدی منتظر معرفی ایرلان‌های خارجی فعال در ایران باشید.

همچنین ببینید

خوابیدن در هواپیما

چگونه در هواپیما بخوابیم؟

خوابیدن در هواپیما یکی از چالش‌های سفرهای هوایی است که بسیاری از آن ناله دارند. …

۲ نظر

 1. سلام
  پست بسیار خوبی رو منتشر کردید و اطلاعات خیلی خوبی در زمینه شرکت های هواپیمایی ارائه نمودید
  فقط سوالی که دارم شماره های تماس این لیست درست هست؟
  چون یکی رو تماس گرفتم انگار اشتباه ثبت شده
  ممنون میشم بررسی کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *